23 Eylül 2009 Çarşamba

Akbabalar'a Açıklama

Kerem Gönlüm'de tespit edilen uyuşturucu özellikli maddeden sonra Efes Pilsen'in şampiyonluğunu didiklemeye çalışanlara yönelik geç ama yerinde açıklama sonunda kulüpten geldi. Performans arttırıcı özelliği olmayan, zayıflama için kullanılan pek çok üründe bulunan bir maddenin üzerinden Efes Pilsen'e saldıranlar olacaktı tabiki. Neticede hazımsızlık daha final serisi 4. maçında başlamıştı. Ama bu tür hadiselerin kişisel ceza gerektirdiğini, takımın hiç bir zaman cezalandırılmadığını, daha önce kathenden çok daha kuvvetli uyuşturucular kullanan oyuncuların -kendi takımlarında da olsa- şahsen ceza aldıklarını unutmaları, hatırlamak istemedikleri açıktı. Esrar kullanan Dennis Mims'ten dolayı BJKCT'nin, kokain kullanan Kaspars Kambala'dan dolayı FBÜ'nün, yine esrar kullanan Monty Mack ve Jamar Butler'den dolayı MASÜ'nün kazandığı maçlara dil uzatılmadı. Ama bahsettiğim uyuşturuculardan çok daha hafifi ve sınırın biraz üzerinde Kerem Gönlüm'de tespit edildiği için Efes Pilsen'in şampiyonluğuna dil uzatan akbabalar var.

Kerem Gönlüm ceza almalıdır. Profesyonel sporcuysa, yasaklı madde olan bir şeyin vücuduna girmemesi için gerekli basireti göstermesi gerekirdi. Ben Kerem Gönlüm'ün böyle bir şeye kasten girmiş olabileceğine ihtimal vermiyorum. Tabiki şahsi düşüncelerin bir önemi yok. Kasıt olup olmaması sadece cezanın derecesini değiştirir. Ama bu hadiseden dolayı Efes Pilsen'in şampiyonluğuna dil uzatanlar tekrar ve tekrar söylüyorum yerde yatmakta olanın etrafında uçup ondan nemalanmaya çalışan akbabalardır.

Efes Pilsen kulübünden gelen açıklama şöyle:

"Kerem Gönlüm'le ilgili hukuki süreç devam ederken ve henüz Disiplin Kurulu'nca herhangi bir karar verilmemişken, oyuncularımız ve Kulübümüz hakkında iftira boyutuna ulaşan iddia ve açıklamaları hayretle ve üzüntüyle izlemekteyiz.
Bilindiği gibi, yapılan doping kontrollerinin sonuçları Türkiye Basketbol Federasyonu'na gelmektedir. Söz konusu maçın sonrasında diğer bir sporcumuz Mario Kasun'dan da örnek alınmış ve test sonucu "negatif" çıkmıştır.

Kaldı ki uzmanlar "Cathine" olarak adlandırılan sakıncalı maddenin performans arttırıcı doping amacıyla kullanılan bir madde olmadığını ifade etmektedirler.

Efes Pilsen Spor Kulübü'nün oyuncuları yıllardır hem Euroleague hem de Türkiye Ligi maçlarında defalarca doping testlerine tabi tutulmuşlardır. Bir oyuncumuzda rastlanan sakıncalı maddeden hareketle bütün oyuncularımızı ve Kulübümüzü karalamaya çalışmak fanatizmden kaynaklanan iftiradan başka birşey değildir. Bu çabaları "çamur at izi kalsın" yaklaşımının tipik bir örneği olarak değerlendiriyoruz.

Ayrıca, Kerem Gönlüm'ün bilerek ve isteyerek sakıncalı bir madde aldığı kanaatinde değiliz. Kulübümüzün yanı sıra Milli takımımız için de önemli bir oyuncu olan ve son Avrupa Şampiyonası'nda eksikliğinin hissedildiği açıkca dile getirilen Kerem Gönlüm'ü basketbola tekrar kazandırmak için elimizden geleni yapıyor ve kendisini tüm gücümüzle destekliyoruz.

Spor camiasında görev ve sorumluluk taşıyan herkesi sorumluluklarının bilincinde davranmaya davet ediyor, bu karalama kampanyasını yürütenler hakkında yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Efes Pilsen Spor Kulübü

1 yorum: